DKP Sac Nedir ?

DKP Sac Nedir ?

 

DKP Sac Nedir?

DKP Sac, levha haline dönüştürülen metalin ve kalın levhaların haddeleme yöntemi yani silindir arasından geçirilerek üretilen bir üründür. İlk olarak sıcak haddeleme işlemi yapıldıktan sonra düz yüzeyler için ise soğuk haddeleme işlemi yapılarak elde edilir. Kullanım alanlarının çeşitli olması nedeniyle iki model olarak üretilmektedir. Bu üretimler farklı kullanımlar için rulo ve sac şekline getirilmektedir. Kalınlıkları da farklı durumlara göre değişse de genellikle 0,25mm ile 2,00mm arasında üretimi yapılmaktadır. 

Bu sac türünün kullanım alanları, santral ve barajlardan gıda sektörüne kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Ev içerisinde bulunan beyaz eşya üretimi gibi sektörlerde ve kimya endüstrisi içerisinde de sıklıkla kullanılan bir sac türüdür. Çok çeşitli alanlarda kullanıldığı için fiyatlandırması ve kalitesi de oldukça önemli noktalardan bir tanesidir.

 

DKP Sacın Sağladığı Avantajlar

DKP sac malzemeleri demir çelik sanayi içerisinde en fazla talebi olan ürünlerdendir. Bu nedenle üretim olarak da geniş bir alana sahiptir. Bu ürünler kullanım alanlarının çeşitli olması nedeniyle farklı ölçülerde üretilir. Bu nedenle kullanılacağı alana göre ölçülerinin seçilmesi de büyük önem taşımaktadır. Farklı ölçülerde istenilen DKP sac, durumun üretici firmaya ileterek bu durumu kendi kullanımına göre belirleyebilir. DKP sacın bir çok avantajının olması çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu avantajlar;

- DKP sac ürünlerinin kolay biçimde şekil verilmesi ve kolay kaynak yapılabilmesi de ürünü kullanırken zamandan tasarruf etmenizi sağlamakta. Buda üretimin hızlı olmasını sağlamaktadır.

- DKP sac iki farklı şekilde üretildiği için kullanım alanlarına göre değişmektedir. Böylelikle kullanılacak yerde büyük avantajlar sağlar.

- Üretimi yapılan sac görünümü açısından estetik durması nedeniyle de bir çok alanda kullanılabilir. Üretilirken pürüzlerinin giderilmesi sayesinde önemli sektörlerde de kullanılabilir.

- Diğer sac türlerinden dayanıklı bir yapıya sahiptir. Aşınmaya karşı fazla dayanıklı bir ürün olmasa da koruyucu kaplama ile kullanımı sağlanabilir.

DKP Sacın Özellikleri

DKP saclar farklı özelliklere göre üretimi yapılmaktadır. Bu üretimler kullanılacağı sektöre ve alana göre değişiklik göstermektedir.

Üretimi yapılan DKP sacların tasarımı özellikleri alıcıya göre yapılabilir. İhtiyaca göre bu farklı tasarımlardan biri seçilerek alım yapılabilir. Teknik anlamda ise ürün standart ölçülere göre üretilse de üretici firmadan talep edilerek farklı özelliklere sahip ürünleri de sipariş verme imkanı bulunmaktadır.

Sac malzemeleri özellikleri açısından birçok gruba ayrılmaktadır. Her bir farklı çeşidin kendine has özellikleri ve yapısı bulunmaktadır. HRP sac, teneke sac, galvaniz sac, DKP sac, ve aluzink sac olarak çeşitlendirilen saclar arasında en fazla kullanım alanına sahip olan ve kolay şekillendirilebilme sayesinde en fazla talep gören sac türü, DKP saclardır.

 Bu sac türü, üretim aşamasındayken farklı boyutlarda tasarlanabilir. Alıcının isteğine göre 0,2-2mm arasında üretimi sağlanabilir. Kullanılan alana ve ihtiyaca göre bu iki kalınlık arasında istenilen kalınlığa göre üretimi yapılır. Kalınlık haricinde farklı kullanımlara göre istenilen şekilde düz levha veya rulo haline getirilmiş levha olarak da üretim sağlanabilir.

DKP sac, alıcının isteğine göre farklı kalınlıklarda yapılabildiği gibi istenilen kg türlerinden de satışı kolayca yapılabilmektedir. Alıcının isteğine göre 1000*2000, 1200*2400, 1250*2500, 1500*3000 şeklinde kg üzerinden satış işlemi yapılabilir.

DKP sac kolay şekil verilebilmesi sayesinde, birçok alanda kullanılabilir. Bu nedenle çok fazla tercih edilir.

 

DKP Sac Nerelerde Kullanılır?

DKP sac daha öncede belirttiğimiz gibi kullanım alanı oldukça geniştir. Kolay şekil alabilmesi sayesinde ve farklı kalınlıklarda üretilmesiyle piyasada en çok tercih edilen sac türlerinden bir tanesidir. DKP sac hem iç alanlarda hem de dış mekanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Evde kullanılan bir çok ev aletinin içerisinde bulunmaktadır. Dayanıklı olması ve kolay şekil alması sebebiyle büyük küçük tüm ev aletlerinin içerisinde kullanılabilir.

DKP sac kullanımı ev aletlerinden sonra otomotiv sektörü olmaktadır. Otomobillerin içinde ve dışında kullanılan malzemelerden birisi de DKP sacdır. Otomobil sürekli olarak kullanılan ve sağlam olması gereken bir üretim dalı olması nedeniyle bu sacların ne kadar dayanıklı ve kullanışlı olduğunu anlamak mümkündür. DKP sacın kullanım alanlarından bir tanesi ise ev, işyeri gibi yerlerde kullanılan ısınma ve soğutma sistemlerinde de bulunmaktadır. Bu sistemlere dayanıklı olmasının nedeni üretilirken maruz kaldığı sıcak ve soğuk işlemlerdir. Bu işlemler ile üretilen sac türü kombi, klima gibi ürünlerde kullanılmaktadır.

DKP sac türü görünüş olarak estetik durduğu için evimizde fazlasıyla bulunmaktadır. Kolay şekil alabilmesi sayesinde de evlerimizdeki beyaz eşyaların üretiminde kullanılmaktadır. Bu eşyalar daha uzun ömürlü olması için DKP sac kullanımı üretimlerinde büyük rol oynamaktadır.

Bu sac türünün diğer kullanım alanları, ofis malzemelerinin imalatında, galvaniz kaplama uygulanacak olan ürünlerde ve aydınlatma ekipmanlarının imalatı gibi daha birçok alanda yapılır.

DKP Sac - Kullanım Alanlarına Göre Çeşitleri

Sac türü olarak fazla alanda kullanılması nedeniyle alıcının isteklerine göre üretim yapılan DKP sac, kalınlık, şekil ve tekniklerine göre ayrılmaktadır. Bu türlerden biri düz levha şeklinde üretilen sacdan oluşur ve bu saclar, demire sıcak haddeleme işlemi sonrasında daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için soğuk haddeleme yapılmasıyla üretilmekte.

DKP sac türlerinden biriside üretilirken boru levha haline getirilen saclardır. Boru şeklindeki levhalar düz levha şeklinde üretilen levhalar gibi aynı üretim aşamalarından geçer. Alıcının isteklerine göre boyutlandırması ve kalınlığı ayarlanabilir.

Bu farklı sacların üretiminde en önemli nokta müşterinin isteğine göre kalınlığının ayarlanması ve istenilen formatta sacların üretilmesidir. Sac kalınlıkları bu isteğe göre 0,2mm ile 2,00mm arasında olabilmektedir. Üretim yapılırken alıcının isteğine uygun biçimde üretim gerçekleştirilir.

Boru şekilde üretilen saclarda da istenilen şekle ve kalınlığa göre üretim yapılabilir. Yuvarlak olması nedeniyle çap hesaplaması ile istenilen uzunluk, kalınlık ve genişliğe erişilebilir. Boru saclarda 102mm ile 219mm arasında değişen ölçüler bulunmaktadır.

DKP Sacın Fiyatlandırılması

Bu sac türünün fiyatlandırılmasındaki en önemli etken istenilen boyut ve kalınlıklar olmakta. Bu nedenle fiyatlarda bu değişim görülebilmekte. Düz levha üretiminde kalınlık aralığının fazla olması nedeniyle fiyat aralığı da buna göre farklılık göstermektedir. İstenilen kalınlık durumuna bağlı olarak liste fiyatına uygun şekilde fiyatlandırma yapılmaktadır. Boru şeklindeki levhalarda da aynı durum söz konusudur. Geniş ölçü aralığı olması nedeniyle, istenilen boyut ve ölçülere göre kg üzerinden hesap yapılmaktadır. 2022 DKP sac fiyatlandırması için hesaplamalar liste fiyatıyla belirlenmektedir. Üretici firmayla iletişime geçebilir ve konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu kalınlıkların ölçü değişikliklerine göre fiyatlandırma sizlere en uygun biçimde sunulmaktadır. Aslında bakılacak olunursa fiyatlandırma genellikle ağırlık ve kalınlık üzerinden hesaplanır. Zamana ve firma kalitesine göre farklı rakamlarla karşılaşmanız mümkündür. Bu nedenle uygun fiyatı seçerken alacağınız kaliteye de önem vermelisiniz. Bir üretim aşamasında kullanılacaksa sac kalitesinin iyi olması gerekmekte.

DKP sac alımı yapacaksanız üretimi yapacak firmayla görüşerek en detaylı bilgiyi direkt olarak almanız daha uygun olacaktır. Üretilecek olan sacların ne kadar sürede teslim edileceği ve fiyatlandırma konusunda bilgi alabilirsiniz.